Zwierzęta a kleszcze

Kto jest właścicielem psa lub kota, może opowiadać niezliczone historie o usuwaniu kleszczy, o nause pieska, aby był w tym momencie spokojny itp. Może niektórzy właściciele na początku liczą wessane kleszcze, ale po czasie stwierdzają, iż liczba ta bezlitośnie się powiększa i rezygnują z „pamiętnika kleszczowego“.

Większość właścicieli pieska na początku brzydzi się kleszczy, ale po czasie nie ma wyboru i usuwa ze skóry swego ulubieńca pierwszego, drugiego i trzeciego wampira, po czym zaczyna wykonywać tę czynność bez zastanowienia. Naiwnie czasem zapraszamy nasze szczeniaki do łóżek i zasypiamy z pieskiem przytulonym do naszego ciała.

To może się okazać bardzo niebezpieczne zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, kiedy nasilenie kleszczy jest ogromne. Trzeba pamiętać, że pies biega po łąkach, przedziera się przez krzaki, jego tułów jest niżej niż nasz i właśnie dlatego jest dla kleszczy łatwiejszym celem. Z łatwością przyniesie kleszcza do domu, do naszego łóżka i poczęstuje nas pasożytem.

Oczywiście również psa czy kota można zaszczepić przeciw boreliozie. Szczepienie takie wykonuje się jednak w okresie zimowym aż do marca. Po tym miesiącu szczepienie nie bywa wykonywane, gdyż pies jest już narażony na pierwsze kleszcze i szczepienie przestaje być efektywne. Szczepionkę przeciw boreliozie wstrzykuję się psom dwufazowo oczywiście w odpowiednim czasowym odstępie od klasycznego szczepienia i odrobaczenia. Weterynarz powinien dobrze znać stan zdrowotny psa, aby mógł odpowiednio zastosować szczepionkę.

Jeżeli zdarzy się, iż pies zakażony boreliozą prezentuje zaawansowane stadium choroby, często dochodzi do śmierci zwierzęcia. Niestety rzadko rozpoznamy stany zapalne skóry, gdyż nie zawsze zaczyna zwierzęciu wypadać sierść. Chorobę rozpoznajemy według zmian zachowań psa, kiedy rozpoznajemy zaburzenia centralnego układu nerwowego. Stan taki u zwierzęcia jest nie tylko nieprzyjemny do oglądania, ale zwierzę zaczyna tracić własną świadomość i może stać się nawet niebezpieczny dla otoczenia, również dla samych właścicieli.

Właściwe leczenie może złagodzić objawy.Kleszcze są więc niebezpieczne dla ludzi i dla zwierząt, jednak pocieszającym jest fakt, iż nie każdy kleszcz zakazi nas niebezpiecznymi chorobami. Warto jednak dla pewności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.