Borelioza

Najbardziej rozpowszechnioną i najbardziej znaną wśród ludzi jest choroba przenoszona przez kleszcza pospolitego występującego na terenie całej Polski. Mowa o boreliozie, w związku z którą znane są przypadki zakażenia zwłaszcza zwierząt domowych nawet w styczniu czy lutym w czasie ładnych słonecznych dni.

Boreliozę wywołują bakterie zwane krętkami Borrelia, a szacuje się, że ich nosicielem jest co piąty kleszcz. Rozpoznanie boreliozy nie jest zadaniem trudnym, gdyż na skórze pojawia się tzw. rumień wędrujący. Na początku może mieć rozmiary około 2 cm, dalej rozszerza się pierścieniowo, blednie pośrodku, po czym zanika. Zanik takiego rumieńca nie jest triumfem, może być początkiem choroby. W razie pojawienia się tego typu objawów, należy obrazu skontaktować się z lekarzem.

Druga faza choroby może być bardzo nieprzyjemna, gdyż pojawiają się objawy skórne, ostre zmiany zapalne narządów - stawów, serca oraz układu nerwowego. Leczenie może być przewlekłe i bolesne, jednak warto je przejść, aby uchronić się przed trzecim stadium.

Trzecie stadium choroby może trwać nawet do kilkunastu lat od zakażenia.

Jesteśmy wtedy narażeni na ciężkie objawy skórne, bolesne zapalenia narządów aż po zapalenie mózgu oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Nie leczona borelioza oczywiście grozi następnymi niebezpiecznymi powikłaniami. Choroba ta jest zwłaszcza niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Grozi ryzyko poronienia lub znacznego uszkodzenia płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.